Unit 3: Multiplying & Dividing Fractions
Unit 3 Review
- Write the multiplication equation you would use to find the fraction of the whole number. You do not have to calculate the answers.
- More than
of the children at the day care are sick today. There are 15 children in the day care. How many children are sick? - Rich answered
of the questions on the test. The test had 48 questions. How many questions did Rich complete? - Canada Post delivered more than 11.6 billion pieces of mail across Canada in 2008. They have a target of getting
letters delivered on time. How many letters got delivered on time in 2008? - We spend
of our monthly income on food. Our take home pay is $1400. How much do we spend on groceries each month?
- More than
- Write the multiplication equation you would use to multiply a fraction by a whole number. You do not have to calculate the answer.
- We want to buy a good bottle of wine for dinner, but there are 4 bottles of wine from last night that are not used up yet. Let’s take each
bottle of wine that is left over and have that at dinner tonight. How much wine will we have? - There are four boxes of cereal open in the cupboard and each one is
full. How many full boxes would there be if they were all put together? - Double a recipe that needs
tsp of cinnamon. - Mark is a frequent coffee drinker at the local coffee shop. He has a punch card, and gets a hole punched out each time he buys a coffee. Once he has a card with 14 holes punched out, he gets a free coffee. He keeps losing his card and getting a new one. He has found them all, and he now has 3 cards, each with
of the holes punched out. Does he have enough holes punched out to get a free coffee?
- We want to buy a good bottle of wine for dinner, but there are 4 bottles of wine from last night that are not used up yet. Let’s take each
- Multiply these fractions:
- Multiply these fractions:
- Multiply these fractions. Simplify before multiplying, where possible.
× ×
- Multiply these fractions. Simplify before multiplying, where possible.
- 7
- 7
- Solve the following word problems:
- A recipe calls for
of a cup of sugar. How much sugar should be used if only of the recipe is being made? - The Wrights sold their house for $240 000. The real estate company that helped them sell their house gets
of this amount. How much money did the Wrights have to pay the real estate company? - Find the area of the rectangle.
- Each turn of a screw sinks it
of a centimetre deeper into the wood. Find out how deep the screw is after 7 turns. students in the gym are girls. How many girls are in the gym?
- A recipe calls for
- Divide these fractions. Simplify before multiplying, where possible.
- Divide these fractions. Simplify before multiplying, where possible.
- Solve the following word problems:
- If you want to share
cups of juice between 4 children, how much juice does each child get? - Aaron ran
km in 3 days. How many kilometres did he run each day? - Jordan is selling falafel balls at Smithers Mid-Summer Music Festival this summer. She made
kg of falafel mix. How many kg falafel balls can she make? - Sophie had
cm piece of wood trim. She wants to cut it into cm pieces. How many pieces can she get?
- If you want to share
Answers to Unit 3 Review
- Find the products.
- Find the products.
- Find the products.
- 7
- 1
- 2
- 30
- 7
- Find the products.
- Find the products.
- Find the products.
- 6
- Find the products.
cup sugar- $ 36 000
m cm- 36 students
- Find the products.
- Find the products.
- 14
- Find the products.
km in one day- 780 balls of falafel
- 21
It is now test time!
Please get the practice test from your instructor. Once you are ready, you can get the Unit 3 test from your instructor.
Good luck!